Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2020

ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΔΟΚΑΡΙΑ

Τα δοκάρια και η αστοχία κατάφεραν να στερήσουν από την ΑΕΝΣ το τρίποντο στο σημερινό παιχνίδι. Ο δικέφαλος μετά από ένα καταπληκτικό σερί στραβοπάτησε στην έδρα του κόντρα στον Αστέρα Παραποτάμου. Ο Καρύδης ξεκίνησε με τον Βένο κάτω από τα δοκάρια τον Βένο Διαμαντή και τον Ζήγο αμυντικό δίδιμο ενώ πλάγια τον Κατσέλη Ιωάννη και τον Ανδρέα Βάσιο . Χατζηπέτρου και Κυβράνογλου στα χαφ με τον Βασιλείου λίγο πιο μπροστά ενώ η επιθετική τριάδα ήταν οι Γιαννακός Τάσιος και Γόγολος. Έπαιξαν και οι Μούστα ,Αθανασίου.

Η ομάδα από το πρώτο λεπτό πίεσε για το γκολ και το κατάφερε με τον Ζήγο. Ο επόπτης Τίκας όμως σήκωσε το σημαία και υπέδειξε το οφσάιντ σε μια φάση πάντως που είναι οριακή και ίσως αμφισβητούμενη. Ο Αστέρας ευτύχισε να προηγηθεί πρώτος και να βάλει δύσκολα στην ΑΕΝΣ. Ο Βασιλείου πήρε την κεφαλιά μετά από φάουλ που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Παραποτάμου στο 25ο λεπτό. Η απάντηση ήταν άμεση από τους κιτρινόμαυρους καθώς στην επόμενη φάση ισοφάρισαν με τον Γόγολο. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ζώης Παύλου με όμορφο σουτ στην περιοχή έγραψε το 1-2 και η ομάδα του Δημητρίου πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Καρύδη μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή χάσαν τεράστιες ευκαιρίες με Γιαννακό ,Γόγολο και Κατσέλη. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε από τον Γιαννακό. Ο Βένος έκανε τη σέντρα ο Γιαννακός κοντρόλαρε και με μια περίτεχνη σβούρα έσωσε την παρτίδα στο 63. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος παρόλο που οι ''αετοί'' έπαιζαν στο μισό την ομάδα του Αστέρα. Αυτή η ισοπαλία πάντως βάζει δύσκολα . Η ομάδα κρατούσε στα χέρια της την πρωτιά . Στα πλει οφ όμως θα μάθουμε ποιος θα είναι ο πρωταθλητής. Συνεχίζουμε δυνατοί.