Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2020

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ

Η ομάδα ήταν καλύτερη κόντρα σε μια από τις κορυφαίες ομάδες της Γ εθνικής αλλά η εμπειρία και ορισμένες λάθος διαιτητικές αποφάσεις της στέρησαν τις ελάχιστες ελπίδες για πρόκριση στον τελικό. Ο Καρύδης επέλεξε τον Βένο τερματοφύλακα με τον Βάσιο Ανδρέα και τον Ζήγο κεντρικούς αμυντικούς , τον Ντόστα Νίκο και τον Ανδρέα Βάσιο πλάγια μπακ. Στο κέντρο τον Χατζηπέτρου Στέφανο μαζί με τον Διαμαντή Βένο και λίγο πιο μπροστά τον Βασιλείου. Η επιθετική τριπλέτα ήταν ο Γόγολος ο Γιαννακός και ο Τάσιος. Έπαιξαν επίσης οι Αθανασίου, Μούστα, Κυβράνογλου, Μπάλλας.

Η ΑΕΝΣ δημιούργησε ευκαιρίες και πίεσε στο πρώτο μέρος για ένα γρήγορο γκολ. Ο Βασιλείου έκανε εκπληκτική εκτέλεση φάουλ αλλά το στοπ από τον τερματοφύλακα του Σουλίου ήταν ''θεαματικό''. Η φάση που μπορούσε να άλλαζε όλο τον αγώνα ήρθε λίγα λεπτά αργότερα. Ο τερματοφύλακας της Παραμυθιάς επιχείρησε τρίπλα αλλά ο Άκης Γόγολος του έκλεψε τη μπάλα με τον πρώτο να τον ανατρέπει αλλά ο διαιτητής Σιντόρης άφησε το παιχνίδι χωρίς να τιμωρήσει την παράβαση.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα έκλεισε το Σούλι πραγματοποιώντας καταιγιστικό δεκάλεπτο αλλά ο Γιαννακός δε μπόρεσε να δώσει το προβάδισμα χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες. Η υπόθεση πρόκριση τελείωσε στο 58 όταν ο Παπαρούνας εκμεταλλεύτηκε ''άριστα'' το μοναδικό λάθος της άμυνας μας και έβαλε σε θέση οδηγού τους πράσινους. Οι αετοί είχαν απάντηση και ισοφάρισαν με τον Μούστα μετά από ασίστ του Τάσιου. Το τελικό 1-2 ήρθε για το Σούλι στην τελευταία φάση του αγώνα μαζί και με το σφύριγμα της λήξης του διαιτητή Σιντόρη. Θα παλέψουμε για το πρωτάθλημα. Θα προσπαθήσουμε μέχρι το τέλος. Η εμφάνιση μας ήταν εξαιρετική.