Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2020

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ

Η ΑΕΝΣ συνέχισε το νικηφόρο σερί και στην Πέρδικα. Ο Καρύδης έκανε ροτέισον στην εντεκάδα για να τους ξεκουράσει για τον δύσκολο επαναληπτικό της Τετάρτης με την Παραμυθιά. Ξεκίνησε την εντεκάδα με τον Διαμαντή Βένο κάτω από τα δοκάρια. Ο Διαμαντής έπαιξε στη θέση του αδερφού του Κώστα ο οποίος είχε πυρετό ενώ ο δεύτερος τερματοφύλακας μας Ντασκαγιάννης έλειπε για επαγγελματικούς λόγους. Το αμυντικό δίδυμο παρέμεινε το ίδιο καθώς Βάσιος Βαγγέλης και Ζήγος ξεκίνησαν βασικοί. Στα άκρα της άμυνας αγωνίστηκε ο Ντόστας με τον νεοαποκτηθέντα Κατσέλη. Στο κέντρο ο Κυβράνογλου με τον Μπακιρτζίδη ενώ πιο μπροστά Κλέο Μούστα Γιαννακός Μιχάλης Άκης Γόγολος και Τάσος Αναστασίου. Έπαιξαν και οι Βασιλείου, Τάσιος, Μπάλλας, Ροντρίγκο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τεράστια ευκαιρία. Ο Γόγολος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Ζωγράφος σωστά υπόδειξε το πέναλτι στο 2ο λεπτό. Ο Τάσος Αναστασίου όμως έστειλε τη μπάλα άουτ από την άσπρη βούλα.  Οι κιτρινόμαυροι αν και έχασαν φάσεις με κάποιες από αυτές κλασικές έδειχναν ότι δε μπορούσαν να βρούν δίχτυα στο πρώτο μέρος. Ο Αναστασίου αποχώρησε τραυματίας και τη θέση του έδωσε στον Βασιλείου. Δευτερόλεπτα μετά την αλλαγή έδωσε ασίστ στο Άκη Γόγολο από το σημείο του κόρνερ στις καθυστερήσεις του πρώτου 45 λεπτου.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας ήταν πιο σοβαρή . Ο Κλέο Μούστα έκανε παράλληλη μπαλιά από τα δεξιά και ο Τσανάκας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 50. Ο Μπακιρτζίδης με σούτ που βρήκε σε σώματα έκανε το 0-3 στο 63. Κάπου εκεί η σεμνή τελετή τελείωσε. Ο Μούστα στο 66 έγραψε το 0-4 βγαίνοντας τέτατετ και με ένα όμορφο σκαφτό νίκησε τον Χαιδούση. Ο Κατσέλης σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Κλέο και αυτός δε δυσκολεύτηκε καθόλου να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 0-5 στο 71. Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Ροντρίγκο στο 75.