Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2019

ΤΥΦΩΝΑΣ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗ ΘΥΕΛΛΑ

Άνετα νίκη και εντυπωσιακό ποδόσφαιρο για ακόμα μια φορά από την ΑΕΝΣ. Οι κιτρινόμαυροι καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο τον αντίπαλο και τον φιλοδώρησαν με 6 γκολ. Ο Αλέκος Καρύδης επέλεξε κάποιες αλλαγές στο σχήμα καθώς είχε λίγες απουσίες. Ξεκίνησε με Ντασκαγιάννη στο τέρμα και Ζήγο με Βένο στην άμυνα με Βάσιο Ανδρέα και Τάσιο στα πλάγια μπακ. Κυβράνογλου Βασιλείου και Σούφης και πλάγια Κατσέλης Μούστα και Γιαννακός μπροστά. Έπαιξαν επίσης οι Μπάλλας, Ζήγος Δημήτρης, Νίκος Ντόστας και Βάσιος Βαγγέλης.

Ο Γιαννακός άνοιξε το δρόμο για ακόμα μια νίκη στο 16. Ο πρώτος σκόρερ της ομάδας μας εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μούστα και έγραψε το 1-0. Ο ίδιος παίκτης λίγα λεπτά αργότερα έκανε το 2-0 . Υπέροχη ασίστ και πάλι του Μούστα ο οποίος έβγαλε τέτατετ τον Μιχάλη ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα του στο 27ο λεπτό. Ο Σούφης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 με σουτ ''πύραυλο'' έξω από την περιοχή στο 40. Τρία λεπτά αργότερα ο καλύτερος παίκτης της αναμέτρησης Κλέο Μούστα έβαλε το τέταρτο γκολ και το δεύτερο προσωπικό του για φέτος. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καρύδης χρησιμοποίησε όλους τους ποδοσφαιριστές του οι οποίοι ήταν αλάνθαστοι. Ο Διαμαντής Βένος με κεφαλιά νίκησε τους πάντε στον αέρα και στο 53 έβαλε το 5ο γκολ των αετών. Το τελικό 6-0 έγραψε ο ίδιος παίκτης μετά από υποδειγματική αντεπίθεση και γκολ ''πάρε βάλε'' από τον Φώτη Τάσιο. Παρόλο που η μεγάλη ομάδα της πόλης αγωνιζόταν την ίδια ώρα στο δημοτικό στάδιο της Ηγουμενίτσας ο κόσμος της Νέας Σελεύκειας έδωσε το παρόν στο ''Κώστας Αντώνογλου''.